Praktické informace

Otázka, kterou si klade každá maminka malého batolátka. Kdy a čím začít dítě přikrmovat, když už mléko přestává stačit? A co když je k tomu jeden z rodičů alergik? Jak postupovat? Vybíráme pro vás z nejčastějších dotazů z naší nutriční poradny.

Jedná se o častý problém v novorozeneckém období, v době porodu totiž nemusí být dokončen vývoj slzných cest na přechodu slzovodu do nosu. Vývoj probíhá i po narození a do věku 3-5 měsíců je dokončen až u 80% kojenců. To znamená, že šance na spontánní úpravu je vysoká.

Porod dvojčat je specifičtější, než porod jednoho dítě. Díky správné poloze však takovýto
porod může být mnohem snadnější, než porod jednoho dítěte v poloze rizikové (neúplné).

Milé (nastávající) maminky,
vaše bříško je pro nenarozené miminko chráněný svět. Miminko s vámi komunikuje svými pohyby, vy s ním svými doteky. Děti mají rády, když se jich dotýkáte přes břicho, je to mateřské objetí, kterým zároveň můžete zjistit, jak v děloze leží.

Tato knížka je o tom, jak se nestát „zbytečným“  pacientem rehabilitace. Dočtete se v ní, jak by měl vypadat pohybový vývoj našich nejmenších, čím vším jim my dospělí můžeme nevědomě uškodit a jak tomu předejít.

První rok života dítěte má klíčový význam, neboť se v jeho průběhu vytváří základy vědomostí a schopností ve všech oblastech psychomotorického vývoje.

Pro příjem na porodní sál

  • těhotenská kartička

  • průkaz pojištěnce

  • občanský průkaz

  • oddací list nebo jeho kopii

  • prohlášení k narození dítěte
  • tzv. lístek na jméno dítěte (vydá OG)

  • informované souhlasy s hospitalizací, porodem (vydá OG, ev. na porodním sále, nebo je možné vytisknout ze stránek porodnice)

prevence porodního poranění – postačí až ve 36. týdnu gravidity
– zvlhčete prsty několika kapkami oleje, pokud nemáte speciální olej určený k masáži hráze, využijte normální např. slunečnicový olej. Tento olej si na prsty vždy nakapejte, abyste nekontaminovali zbytek oleje. Ruce musejí být samozřejmě pečlivě omyté, pokud možno s krátkými nehty, máte-li ruce popraskané nebo příliš drsné, použijte rukavice zakoupené v lékárně.

Mnoho čtenářek se ptá jaká homeopatika jsou vhodná při přípravě na porod, která si mají sebou vzít k porodu a jak si poradit se strastmi v šestinedělí... Co na to naše porodní asistentka Bc. Romana Gogelová? Představujeme vám její "homeopatický plán"...

Když nám někdo z našich čtenářů pošle dopis, svěří se nám s osobní zkušeností s homeopatií, vždy nás to velmi potěší. Dnes se my podělíme s vámi - o příběh čtenářky Jany Z., která měla štěstí a dostala se do péče porodní asistentky Bc.Romany Gogelové...

Zpozice porodní asistentky (s nejhlubším přesvědčením a zkušeností) mi nedá, než připomenout,že spontánní porod je stále zdaleka nejlepší a bezpečnou alternativou příchodu děťátka na svět pro maminku i dítě. Bylo by zcela mylné se domnívat, že je to možnost pro obě strany šetrnější!

Nastávající maminka těšící se na miminko očekává, že kojení bude krásným intimním poutem mezi jí a miminkem. Případné problémy si nepřipouští. Zánět v prsu však může potkat každou z novopečených maminek. Intenzivní napětí v prsou, řezavá bolest, teplota...bezmocnost a velká obava o sebe i miminko. Porodní asistentka Romana Gogelová radí, co můžeme v rámci prevence zánětu prsu udělat... 

Jako porodní asistentka, která se zabývá předporodní přípravou maminek k porodu, jsem byla nucena se zamyslet i nad otázkou vhodných pohybových aktivit pro těhulky. Ženy se dnes snaží být hodně aktivní a mají pocit, že pokud nenavštěvují těhotenské cvičení, nepřistupují ke svému těhotenství zodpovědně, aktivně. Často se tak setkávám s paradoxním obrázkem... 

Jsem porodní asistentkou přes 20 let a jsem jí opravdu velmi ráda, moje práce je krásná a smysluplná ... Porod je velmi vzácný okamžik v životě žen i rodin, zcela neopakovatelný prožitek. Ze zkušenosti vím, že nás ženy takový prožitek celý život buď „nosí" nebo naopak „sráží na kolena". Jsem si tím naprosto jistá, protože kamkoliv přijdu a ženy vědí, že jsem porodní asistentka, otevírají přede mnou svoje porodní příběhy s potřebou sdělit mi, jak skvěle své porody zvládly nebo naopak, jak nerady a bolestně na příchod svých dětí na svět vzpomínají. Přiznám se, že někdy jsou to pro mne smutné příběhy.

Období časného šestinedělí s sebou přináší zaslouženou radost a potěšení z příchodu děťátka. Maminky se včas často zbytečně trápí s kojením, bolestí prsů, ztíženým vyprazdňováním prsů, nedostatkem mateřského mléka, záněty a poraněními bradavek atd. atd. Kojení je pro děťátko velkým benefitem pro celý život...